Niespełna dwa lata temu, grupa przyjaciół chorej na stwardnienie rozsiane Kariny Pałki postanowiła nie przyglądać się biernie postępującej chorobie. Dokonali wówczas rzeczy niezwykłej – poruszyli cały Kraków, by zdobyć fundusze na drogą operację. Mowa tu o głośnej akcji High Five!, dzięki której podczas organizacji wielu interdyscyplinarnych wydarzeń jak m.in. konkurs fotograficzny, konferencja naukowa, koncerty czy różnorodne warsztaty, w ciągu tygodnia udało się zebrać niemal całą sumę.
Pomimo upływu czasu High Five! Wciąż jest obecny w pamięci ludzi, o czym świadczy liczba blisko 18 tys. fanów strony tej akcji na facebooku. Co ważniejsze – nadal pojawiają się kolejne kliknięcia „lubię to”. Korzystając z tego faktu przyjaciele na bieżąco aktualizują stronę przekształcając ją w swoistą platformę informacyjną, a tym samym kreującą świadomość o chorobie jaką jest SM oraz problemem jej terapii w Polsce. Stronę, o której mowa, można odnaleźć pod tym adresem: http://www.facebook.com/High.Five.Karina.
Konkurs literacki HIGH FIVE! Przybij piątkę SM-Bohaterowi ma być kolejnym krokiem w tej społecznej kampanii. W końcu literatura to nie tylko rozrywka! Udowodnijmy, że słowem pisanym także można dotrzeć do ludzkiej świadomości i zmienić świat!
Dziś, dwa lata po tych wydarzeniach, Karina jest już po zabiegu i prowadzi zwyczajne życie jak każdy z nas, wymaga jednak ciągłej rehabilitacji. Dlatego też podczas kampanii promocyjnej jaki i w trakcie trwania konkursu, będziemy informować ludzi o możliwości wsparcia jej terapii poprzez przekazanie 1% podatku. A oto krótki list od Kariny:
Szanowni Państwo,
W 1997 roku zdiagnozowano u mnie stwardnienie rozsiane (SM), które jest chorobą o nieznanych przyczynach, dotykającą ludzi między 20. a 40. rokiem życia, prowadzącą do niepełnosprawności. Skuteczne metody leczenia nie istnieją, a bardzo drogie kuracje betaferonem mogą jedynie spowolnić lub czasowo zatrzymać przebieg choroby. W moim przypadku nawet ta metoda nie przyniosła dobrego rezultatu. Kilka lat temu dokonano zaskakującego odkrycia: ponad 90% badanej grupy chorych na SM, w przeciwieństwie do osób zdrowych, ma zniekształcony lub zablokowany drenaż w żyłach krwi z mózgu. Powstała dość rewolucyjna hipoteza, że SM jest chorobą naczyniową, którą można leczyć operacyjnie. Na całym świecie rozpoczęły się badania i przeprowadzono blisko 200 operacji. Ja dzięki Państwa pomocy poddałam się zabiegowi. W trakcie operacji okazało się jednak, iż nie można zdziałać aż tak wiele, a efekty operacji będą krótkotrwałe. Obecnie bardzo ważne jest dla mnie leczenie i rehabilitacja, które powinny być stosowane systematycznie. Przynajmniej raz do roku powinnam brać udział w stacjonarnym leczeniu rehabilitacyjnym. Dzięki zabiegom fizjoterapeutycznym udaje się podtrzymywać siłę mięśniową, walczyć ze zwiększonym napięciem mięśni i opóźnić powstawanie przykurczów. Im bardziej zaawansowane jest SM, tym bardziej skomplikowanych zabiegów wymaga. Najlepiej wykonywać je pod okiem rehabilitantów w specjalistycznych ośrodkach. Leczenie w mojej chorobie wiąże się więc z wieloma kosztami. Dlatego też zwracam się do Państwa z ogromną prośbą o przekazanie 1% podatku dochodowego na rzecz rehabilitacji.
Z góry z całego serca dziękuję. Trudno wyrazić, ile znaczy dla mnie Państwa pomoc. Jeśli chcieliby Państwo dowiedzieć się czegoś więcej na temat SM, proszę śmiało pisać do mnie na adres: karina.palka@wp.pl
Pozdrawiam serdecznie,
Karina Pałka
Prosimy,
wspomóżcie leczenie Kariny.
Z góry serdecznie dziękujemy
i wspólnie zapraszamy
do zabawy konkursowej!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz